Leírás és Paraméterek
A karnitin (carnitine) szigorú értelemben véve nem aminosav (a B-vitaminokhoz áll inkább közelebb). Mindamellet, mivel kémiai szerkezete hasonló az aminosavakéhoz, általában azokkal együtt emlegetik.
Az aminosavakkal ellentétben a karnitin nem vesz részt a fehérje szintézisben és ingerület átvivő szerepe sincs. Fő szerepe a testben, hogy segíthet eljuttatni bizonyos zsírsavakat a sejtek belsejébe, ahol azok elégve energiát szolgáltatnak a szervezetnek. Ez az izmok egyik fő energia forrása. A karnitin ezáltal megnövelheti a zsírok energiaforrásként való felhasználását, megakadályozva a zsír lerakódását különösen a szív, a máj és a vázizmok környékén.
A karnitin kulcsszerepet játszhat a sejtek energiaellátásában. Tudományos vizsgálatokis igazolták, hogy a szövetekben mért magasabb karnitin koncentráció összefüggésbe hozható a szervezet jobb teljesítő képességével. A krónikus kimerültség szindróma esetén a karnitin energitermelésben betöltött szerepére utalnak azok az adatok, melyek szerint a karnitin pótlás javíthatja a kimerült páciensek közérzetét. Kutatási eredmények bizonyítják, hogy az L-Karnitinnek fontos szerepe van a kimerültség csökkentésében.
A testsúlycsökkentési programok során a testünkben tárolt zsírtól szeretnénk megszabadulni azáltal, hogy átalakítjuk energiává. A zsírraktárakból felszabadult hosszúszénláncú zsírsavak a vérárammal jutnak el az energiát termelő sejtekhez. Az összes sejt képes energiát előállítani zsírsavakból (az idegsejteket és a vörösvértesteket leszámítva). Az izmoknak különösen magas az igénye a zsírsavakból nyert energia iránt. Az energiatermelés a sejt mitochondriumnak nevezett belső szervecskéjében történik, ahová a hosszúszénláncú zsírsavak csak karnitin segíthetségével tudnak eljutni. Karnitin hiányában vagy elégtelen karnitin jelenlétében megáll ez a folyamat.
Vizsgálatok azt mutatták, hogy a mellékherében az érési folyamat során a karnitin szintjével párhuzamosan növekszik a spermiumok mozgékonysága. Ugyanakkor az ondófolyadék karnitin koncentrációja a spermiumok számával van arányban. Terméketlen férfiakban a karnitin pótlás növelheti az ondó mennyiségét, valamint az életképes spermiumok számát.
A karnitint a szervezetünk képes előállítani, amennyiben elegendő mennyiségű vas, B1- és B6-vitamin, valamint két aminosav a lizin és a metionin jelen van a táplálékunkban. A karnitin szintézise függ ezen kívül a C-vitamin ellátottságunktól is. Ezek bármelyikének hiánya karnitin hiányhoz vezethet. Karnitinhoz hozzájuthatunk állati eredetű élelmiszerekből – elsősorban vörös húsokból – de ebből egy diétázó nem eszik sokat, egy vegetáriánus szinte semennyit.
Használata biztonságos. Még extrém nagy adagok esetén sincs ismert mellékhatása.
Hatóanyag napi 1 tablettában:
- L-Carnitin 500mg
Napi ajánlott mennyiség: 1kapszula
A felhasználnálási javaslatban megadott mennyiséget ne lépje túl!